Thursday, 23/5/2019 | 11:23 UTC+2

Žluté vs. bílé světlo


Světlo by mělo být především co nejpříjemnější pro oči. Nemělo by nám svítit přímo do obličeje a oslňovat nás. Ale i v případě, když si myslíme, že je vše v pořádku, můžeme pominout vedlejší účinky. Bolí vás hlava? Trpíte nespavostí či nedostatkem soustředění? Možná bude na vině právě světlo.


Naprostá většina lidí se při výběru světelného zdroje https://www.crossart.cz/usporne-svetelne-zdroje-pro-vsechny zaměřuje spíše na designové zpracování, popřípadě na svítivost. Jen málokdo už si ale uvědomuje, že i samotná barva světla má obrovský vliv. Přitom bychom se právě na to měli zaměřit jako první.
velká žárovka


Barva světla


Hodnota barvy světla je uváděna jako K – Kelvin. Tak zvané teplé světlo má do 3300K, bílé potom 3300-5000K a denní světlo nad 5000K. Každé světlo má svá specifika, výhody i nevýhody. Právě podle nich bychom je měli volit do jednotlivých místností.


Teplé světlo


Tento typ osvětlení vás bude uklidňovat, navozovat pohodu a relax. Neburcuje tolik oči k činnosti a netvoří problémy s nespavostí. Je vhodné jej umístit do místností, kde odpočíváme, tj. do obývacího pokoje, kde se večer v podstatě připravujete na spánek, do koupelny nebo do ložnice poblíž postele.
spánek při světle


Studené a denní světlo


Ten, kdo teď plánuje vyměnit všechno světlo za žluté, se ale také mýlí. Studené světlo je dobrý sluha, ale špatný pán. Nepřehánějme to s ní, využijme ho správně, na odpovídajících místech. Toto světlo nás probouzí, pomáhá nám soustředit se a být aktivnější. Dejme ho do míst, kde pracujeme – do lampičky k pracovnímu stolu nebo do kuchyně.


Na co si dát pozor


·         Podsvícení vypadá hezky, ale může uškodit. Dejte si pozor na studeně svítící LED pásky kolem postele a míst, kde spíte.


·         Modré světlo škodí spánku nejvíce. Ujistěte se, že jej vaše světelné zdroje neobsahují.


·         Nežádoucí světlo jde také z počítačů a smartphonů. Před spaním je odložte.


·         V noci všechny světelné zdroje vypněte a zajistěte si absolutní tmu a klidný spánek.


Ohodnoťte příspěvek